Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 25. února 2024 Liliana

Mam zkusenost prace 17 let ve forenzni psychiatrii a troufam si tvrdit, ze zabranit podobnym cinum silne psychicky narusenych osobnosti si uplne zabranit neda. Pripadu, jako "blesk z jasneho nebe" kdy se jedinec pod vlivem bud uz casove delsi nebo uplne nove vznikle zavazne psychicke poruchy dopustil tezkych zlocinu jsme tam za ty roky meli nekolik. Sice se podle mne takove pripady daji castecne omezit, ovsem mira omezeni zavisi na tom, jak bude spolecnost tolerovat "sesnerovani" prilis tvrdymy kontrolnimi mechanizmy. Meli sme u nas (ve Svedsku) podobny pripad, kdy mlademu muzi (zrejme z neopetovane lasky) "hrablo" a postrilel na ulici nekolik nahodnych lidi. Jo, pro jistotu se zminim, ze to byl Sved jako poleno, tedy etnicky Sved, co drive nemel zadne problemy se zakonem. Coby (uz sice v duchode) dlouholety pracovnik v psychiatrii doufam, ze vsem bud primo (pribuznym obeti) nebo neprimo postizenym (lidem kteri si tento des museli nechtene prozit) bude co nejdrive poskytnuta potrebna psychologicko-psychiatricka terapeuticka pomoc.

On ten člověk ani nemusí být vůbec narušený. Viz případ chybně označovaný jako Bučovice 1973 (stal se totiž poněkud jinde, ale to je vedlejší). Vojenský zběh A. D., označován sice za frajírka, ale jinak slušného člověka, zastřelil tři záložáky bez jediného rozumného vysvětlení...

Foto

Hlavně kvůli tomu nedělat všeobecně platná opatření.

L24i84b45o97r 32Ž83á32k

22. 12. 2023 12:39

Samozřejmě vina okamžitě hozená na hry a filmy. Přičemž odborníci se spíše shodnou na tom, že ty funguji u dospělého jedince spíše jako ventil.

Není to třeba spíše tím, že se mladým bělošským chlapcům dneska říká jak jsou zbyteční, jak můžou za všechno zlo na planetě, jak by bylo lépe bez nich. Hodně vtento trend valí právě na nejrůznějších humanitních oborech. Zkuste tomu jako mladý člověk čelit. Stydět se za to, že jste bílý heterosexuál. Je otázkou času než z toho někomu hrábne. Nemám nic proti jiným rasám a sexuálním orientacím. Jen, tak to dneska prostě vje, a hodně profesorů ten stav přiživuje, stejně jako masmédia a sociální média. Rozhodně neschvalují násilí, ale nepřekvapilo mě.

Vina rozhodně ne, ale jak jsem uvedl níže, inspirace tu rozhodně může být. Nehledě k tomu, že místo pietního přístupu k obětem se dočítáme ve třech desítkách článků vteřinu po vteřině, co se stalo. To rozhodně pozůstalým prospěje, co? Jistě, můžete tvrdit, že tím budou mít příště (ufff) větší šanci - nebo ten příští (už se jich pár ozvalo) najde způsob, jak jednat efektivněji. Doba je šílená a my si pořád namlouváme, že to ještě není tak zlé. Což je pravda, ono to je mnohem horší.

Foto

Nevím, jak mohl takový člověk projít psychotesty, nutnými k získání zbrojního průkazu.

Ze svého okolí znám případ, že majitel průkazu byl přezkoumán policií, když se dopustil nějakého drobného přestupku, dal v hospodě někomu facku.

Tady mám studenta, který byl '"nějaký divný". To jeho spolužáky nezajímalo, nevěděli, že má zbraň? Totéž pedagogové. Není trochu na vině lhostejnost společnosti?

psychotesty nejsou pro ziskani zbrojaku nutne, staci potvrzeni od obvodaka, ktery muze (a nemusi) testy vyzadovat.

Ja treba jen vyplazl penize a potvrzeni bylo moje

To podstatné nám bude vždy unikat a budeme řešit jen důsledky. Chápat děje, tak to je potřeba vnímat v kontinuálním dějovém čase v řádech měsíců a roků, naše vnímání je ale denní, končí spánkem a redukcí zde.

Tady je nastolen trend, jež běží už někde od 2. světové války, ale podstatný impulz dostal po roce 89, a pak vstupem do EU, kde došel vrcholu v podobě pozitivní diskriminace, kvorům žen na manažerských funkcích a rozpadu generačních rodin a rodin v párech. Do hry se naplno projevila pravá mozková hemisféra, kde je cit pro vnímání na dálku, tedy i celku, a s tím spojená emoční a sociální intelligence, láska, duchovnost, esoterika, tvořivost, svět je jedna velká rodina a občané děti. Došlo k odtržení od reality, vnímání na blízko, což je doménou levé hemisféry. Děti a následné generace jsou vychováváni jako osobnosti, indigové děti, je zde značný nástup neúplných rodin, předání výchovy na školy, internet, mobil. Děti žijí v chráněném prostředí dostatku, a vlastně až do pomalu 30. let nevyjdou z umělého prostředí ... . Zde už před kovidem se kritizovaly tzv. mama hotely, neschopnost se postavit na vlastní nohy, a poslední dobou i nárůst psychologických problémů, křehkosti. Chybí zde kořeny, předávání toho, co bylo v generačních rodinách, hodnoty, řád, tradice, jak se chovat v daných situací, k ženě či muži ve vztazích a další. To vše je nahrazováno, vzděláním a tlačením neustálých osnov, jak zvládat tu či onu životní, existenční situaci. Chybí to, co zde bylo za dob mocnářství a 1. republiky, a to tlak života, to je druhá ingredience, jež z uhlí vytvoří diamant, z člověka duševní osobnost. Většina matek bude mít problém s tím, nechat své dítě projít drsnou lekcí života. Došlo k značnému vychýlení těžiště společnosti, neboť každá generace se nerodí s hotovým dnešním vědomím, nemá žádné a tvoří si jej v duchu dané doby a situace.

Pokud tato doba není pod vlivem druhé strany, reality, tak je tendence vytvářet umělé světy ... . Od covidu se vracíme do reality, a to bolí a bude ještě bolet.

Vlastně to přišlo s odchodem madam Merkel ... .

Jinak dobré čtení je i zde: Dokonalý život zabíjí. Experiment, který překvapil (ifenomen.cz)

Dnes se učíme následkům jak svět, spíše v Evropě. vládla pravá mozkové hemisféra, což je nutné k další evoluci.

Foto

Děkuji všem za názory. Souhlasím, že by nemělo být "tak jednoduché získat zbrojní průkaz". Nic méně co jsme měl na mysli je celkový přístup k aceptaci násili ve společnosti, které pak všechny ovlivňuje.

nemám pocit, že by společnost nějak výrazně akceptovala násilí. a také se domnívám, že normální člověk dokáže rozlišit mezi filmem/hrou a realitou. pokud ne, těžko ho označit za "normálního"

Jak předejít? Kolik máme v republice řidičů tramvají, trolejbusů a autobusů? Všichni musí dělat každý rok psychotesty. Kdo je neudělá, tak skončí. Držitelů zbrojních průkazů je daleko méně. Ti by měli dělat psychotesty daleko častěji. Nedělají je vůbec. Koho potřebujeme více? Držitele zbrojních průkazů nebo řidiče a řidičky hromadné dopravy? Nad tím by se měli politikové zamyslet.

Foto

Po každé takové tragické a hnusné události se vyrojí plno představ, nápadů a myšlenek, co by se mělo nebo nemělo a možná se dopracujete i k tomu, že mnohá opatření jsou teoreticky připravena, jen se prakticky nedodržují.

Stoprocentní bezpečí neexistuje!!! Z toho vycházejme a nečekejme nemožné.

Pravdou je, že v naší společnosti je potenciální zlo již založeno, formou nevraživosti až nenávisti mezi jednotlivci, skupinami, podpůrci a odpůrci čehokoliv. Denně se s tím můžete setkat, markantně se to projevuje v chování např. řidičů, ale i při chůzi, pobytu kdekoliv se to může projevit a není daleko vyústění ve fyzický konflikt.

Jenže ryba smrdí od hlavy a dokud se představitelé státu nebudou prezentovat chováním a činy nedělícími společnost a nebudou dávat "příklad" občanům, bude latentní tragédie všude přítomná.

Pozůstalým náleží účast a raněným naděje na brzké uzdravení. A nám všem jasné memento: všímejme si okolí, registrujme klíčící riziko a nakládejme s tím správným způsobem.

I55v32a66n 77M87i23n51á21ř

22. 12. 2023 15:18

Stačí se jen podívat na "běžné" filmy v TV. Naprosto všude převládá násilí - ve všech myslitelných podobách. Ani hlavní hrdina by již neobstál, bez fyzické likvidace svých nepřátel - jak na běžícím páse. Čím drastičtější scény - tím lépe.

Nikdo nemůže zcela vyloučit, že to na vývoj mnoha lidských jedinců nemá - zhoubný a samozřejmě i inspirativní vliv.

J41a91n 28P41a40v83e58l

22. 12. 2023 15:47

Statistika

Ale lide jako Vy neveri tomu comodporuje jejich videni sveta

Několik legálně držených zbraní, pravděpodobná psychická porucha, komunikace na Telegramu a jako vzor podobně chora střelkyně... Tomu nepredejdete. Hrozný.

nechci na tom parazitovat, ale pravděpodobná psychická porucha a několik legálně držených zbraní, jejichž vlastnictví musí povolit policie? nerozumím tomu....

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS